DZIEŃ CHORYCH NA OSTREOPOROZĘ

dzień chorych na osteoporozę

Osteoporoza to choroba, która dotyka układ szkieletowy człowieka. U chorych dochodzi do zmniejszenia gęstości kości oraz zaburzeń w spójności ich tkanek przez co kości są bardziej podatne na złamania. 

Jak zadbać zatem o zdrowie kości? Oto 7 złotych rad!

1. DIETA BOGATA W WAPŃ. 

Najbardziej oczywistym źródłem wapnia jest wspomniane mleko krowie (chociaż coraz częściej wybieramy inne napoje – owsiane, ryżowe lub sojowe) i inne formy nabiału. Jeśli jesteś weganinem, możesz uzyskać wystarczającą ilość wapnia bez produktów pochodzenia zwierzęcego, ale wymagać możesz też suplementacji. W wapń bogate są: tofu, brokuły, jarmuż, kapusta, kapusta chińska, a nawet niektóre owoce..

2. WITAMINA D TO TWÓJ SPRZYMIERZENIEC!

Witamina D kojarzona jest z profilaktyką krzywicy i osteoporozy. ALE! Może także zapobiec rozwojowi depresji i cukrzycy. Odchudzasz się? Witamina D pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów.

3. ZAINWESTUJ W DOBRY KOLAGEN. 

Osoby stosujące kolagen do picia zachwycają się efektami jego działania. Skóra staje się jędrna, elastyczna i dzięki lepszemu nawodnieniu, zwyczajnie wygląda młodo i świeżo. Kolagen do picia spowalnia proces pojawiania się zmarszczek, a te widoczne, w znacznym stopniu niweluje. 

4. DOSTARCZAJ SOBIE WITAMINY K!

Lubisz pietruszkę, awokado, kiwi, ciemnozielone warzywa i suszone śliwki? Te ostatnie zawierają również cynk, magnez, potas i bor , które mogą pomóc w tworzeniu, regulacji i strukturze kości. 

5. ZMIEŃ DIETĘ!

Dieta śródziemnomorska bazuje na warzywach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, roślinach strączkowych, owocach, ziołach, orzechach i zdrowych tłuszczach – głównie oliwie z oliwek. Głównym źródłem białka są ryby i owoce morza, dużo rzadziej jadany jest drób, sery, jogurty i jajka. Czerwone mięso oraz słodycze pojawiają się w niej rzadko. Do picia wybierana jest woda oraz wino (lampka, nie butelka). 

6. OGRANICZ ALKOHOL I KOFEINĘ.

Kropka.

7. UPRAWIAJ SPORT.

Aktywność fizyczna zapewnia zdrowsze i dłuższe życie. Spaceruj. Biegaj. A jeśli możesz stosuj lekkie obciążenia przy serii przysiadów czy brzuszków. Stosuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa, bo dzięki niemu będziesz mieć odpowiednią postawę ciała i zapobiegniesz urazom. Twoje kości i ciało będą Ci za to wdzięczne.

More
articles

Rozpocznij live czat
Dzień dobry, napisz do nas.