Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny to nieinwazyjna technika wspomagająca usuwanie zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn z organizmu, a przy okazji – doskonały sposób na redukcję cellulitu i obrzęków. Chętnie korzystają z niego osoby borykające się z obrzękami limfatycznymi, kobiety pragnące pozbyć się cellulitu, a także sportowcy w celach regeneracji powysiłkowej.

Czym jest drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny to manualna terapia mająca na celu pobudzenie układu limfatycznego do lepszego funkcjonowania. W skrócie – to efektywne niwelowanie zastojów limfy oraz przyspieszenie jej naturalnego obiegu. Limfa, czyli bezbarwna ciecz o konsystencji zbliżonej do osocza krwi, ma za zadanie transportować substancje odżywcze do komórek, a jednocześnie usunąć zbędne produkty przemiany materii oraz toksyny. Niestety, w wyniku różnych czynników (np. siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta), układ limfatyczny może działać mniej efektywnie, prowadząc do występowania obrzęków, cellulitu czy problemów z gojeniem się ran.

Wskazania do drenażu limfatycznego

Drenaż limfatyczny może przynieść ulgę osobom borykającym się z różnymi dolegliwościami oraz problemami zdrowotnymi. Zaliczyć tu można między innymi osoby z obrzękami limfatycznymi lub obrzękami krążeniowymi, którym często towarzyszy uczucie ciężkości nóg, czy też nieestetyczne pajączki naczyniowe. Zalecany jest kobietom po usunięciu gruczołu piersiowego w celu poprawy i uregulowania chłonki. Masaż limfatyczny jest również skuteczny w przypadku cellulitu, gdyż pobudza eliminację toksyn, a tym samym ujędrnia skórę i redukuje grudki tłuszczowe. Ponadto drenaż limfatyczny może wspomóc leczenie żylaków, pomóc w regeneracji organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym lub sportowym. Istotne jest, aby pamiętać, iż z racji faktu konieczności pozostawania skóry nierozgrzanej podczas trwania zabiegu, nie ma on właściwości relaksujących.

Drenaż limfatyczny może być stosowany zarówno jako pojedynczy zabieg fizjoterapeutyczny, jak i jako składowa zestawu takich zabiegów. Dotyczy to szczególnie tych procedur, których zadaniem jest usunięcie nadmiernej tkanki tłuszczowej.

Przeciwwskazania do zabiegu

Drenaż limfatyczny jest metodą nieinwazyjną i bezpieczną. Mimo to, istnieje kilka przeciwwskazań, które należy uwzględnić przed rozpoczęciem terapii. Przede wszystkim, zabieg nie powinien być wykonywany u osób z niewydolnością serca, nadciśnieniem, niewydolnością nerek lub chorobami zakaźnymi. Kolejnym przeciwwskazaniem jest ciąża, gdyż drenaż limfatyczny może wpłynąć na krążenie łożyskowe. Nie należy go stosować podczas menstruacji, a także w okresie karmienia piersią. Również osoby z aktywnymi procesami nowotworowymi powinny powstrzymać się od tej metody. Przeciwwskazaniem są ostre stany stanowiące bezpośrednie zagrożenie życia, takie jak np. ostry obrzęk płuc, ostra zakrzepica żylna bądź tętnicza, czy też ostry uraz tkanek miękkich.

Dr Gabriela Clinic logo
Rozpocznij live czat
Dzień dobry, napisz do nas.